Reklamné oznámenie
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.pageride.comSystém PageRide ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
Maj vlastné webové stránky!https://www.pageride.comMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S PageRide ich môžete mať aj Vy.

ZÁŽITKOVÉ UČENIE V PLANETÁRIU

Predvianočné prípravy sú v plnom prúde, avšak my sme sa rozhodli, že ešte predtým než odídeme na prázdniny, chceme zažiť niečo výnimočné.

Prečo výnimočné? Práve preto, že 17.12.2018 sme takéto učenie chceli vyskúšať, preto sme spoločne navštívili hvezdáreň v Žiari nad Hronom. Planetárium, ako by ste mohli túto hvezdáreň nazvať, má svoje veľké čaro. Ponúkla nám zážitok, kedy sme mohli skúsiť na vlastnej koži, aké to je ocitnúť sa priamo vo vesmíre. Takúto možnosť má jedna z miestností -  Hviezdna sála, v ktorej ako by zastal čas a my sme sa nachvíľku ocitli rovno na každej jednej planéte našej slnečnej sústavy. Planetárium ponúka nie len zážitkovú formu astronómie, ale slúži aj ako edukatívny nástroj, ktorý nás vtiahol do svojich tajov orientácie na oblohe, ale aj do zákonitostí priebehu zmien dňa a noci. Z exkurzie si odnášame mnohé nové informácie, ale hlavne zážitky a pocity, ktoré ostávajú v nás.

FIRST LEGO LEAGUE V BANSKEJ BYSTRICI

Piatok 7.12.2018 sme sa zúčastnili regionálneho kola medzinárodnej súťaže FIRST LEGO league v Banskej Bystrici s témou INTO ORBITSM.

 

Náš tím LeJAK tvorili : Leonard Erik Gombár, Milan Bukóci, Adam Durjančík a Patrik Stoklas. Súťažilo sa v štyroch kolách: robot dizajn, tímová práca, prezentácia výskumného projektu a robot game. V časti Robot Design sme počas 10 minút predstavili nášho súťažného robota, postaveného výlučne z lego kociek. V tímovej práci sme porozprávali o našej príprave na súťaž a súdržnosť tímu sme ukázali  v úlohe postaviť najvyššiu vežu zo špagiet. V prezentácií výskumného projektu sme prezentovali, čo sme sa o problematike Oddych vo vesmíre dozvedeli. V Robot Game mal náš robot na hracom stole, ktorý predstavoval simuláciu vesmíru, splniť 15 misií za 2,5 minúty. V prvých dvoch kolách sa nášmu robotovi nepodarilo splniť ani jednu misiu. Ale v treťom kole po zmene hracieho stola na miesto B splnil robot všetky naprogramované misie a so 41 bodmi sme sa dostali na 8. miesto. Zo súťaže sme odchádzali vyčerpaní, ale s nadšením pre budúci ročník súťaže FLL. Veľké poďakovanie patrí rodičom Gombárovcom za pomoc a podporu pri príprave na súťaž a tiež vedeniu školy za umožnenie zúčastniť sa tejto súťaže.. 

 

NAŠI TURISTI NAVŠTÍVILI VIANOČNÚ BANSKÚ BYSTRICU

Sobota prvého decembra bola veru mrazivá. Napriek tomu sme sa s turistickým krúžkom vybrali do Banskej Bystrice.

Najskôr  nás pútavé rozprávanie lektora v Múzeu SNP sprevádzalo smutnými dejinami našej vlasti. Pochopili sme , že zlo medzi ľuďmi prináša zlo medzi národmi a to krutú vojnu, v ktorej trpia hlavne nevinní.

O to viac sme si potom užívali predvianočnú atmosféru mesta so svojou krásnou výzdobou, vôňami a predvianočnou pohodou.

NAVŠTÍVILI SME VYNOVENÉ BANÍCKE MÚZEUM

Návšteva Rožňavy začala prehliadkou Baníckeho múzea, kde si žiaci pozreli zbierku nerastov, vyťažených v blízkom okolí, flóru a faunu Gemera v prírodovednej časti múzea.

A v baníckej časti múzea, ktoré po rozsiahlej rekonštrukcii otvorilo svoje brány v máji tohto roku, náradie a oblečenie baníkov v minulosti, pece, v ktorých sa tavila železná ruda, odliatky zo železa, vŕtačky a ochranné prostriedky baníkov. Navštívili štôlňu, ale hlavne mali možnosť navštíviť nové vzdelávacie centrum SENTINEL,  kde  videli jeden z troch parných  na svete a parný nákladný automobil Sentinel.

Obidve exkurzie sa nám  veľmi páčili, pretože sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií z nášho okolia a znovu sa potvrdilo, že za zaujímavosťami vedy, techniky, prírody nemusíme cestovať ďaleko, nájdeme ich aj v našom bývalom okresnom meste v Rožňave.

FYZIKA VO HVEZDÁRNI V ROŽŇAVE

V prekrásny slnečný ale už zimný deň, 28.11.2018 sme sa  vybrali navštíviť zaujímavé miesta v Rožňave.

Návštevu Rožňavy začali vo hvezdárni. Po mnohých rokoch sa tam znovu vrátili, aby prežili fyziku inak, netradične, nie v učebni školy.

Hvezdáreň Rožňava sa nachádza v severnej časti mesta, nad poliklinikou na južnom svahu Kalvárie. V dobe najväčšieho rozkvetu mala hvezdáreň 10 zamestnancov a okolo 10 000 návštevníkov za rok. Po rokoch útlmu, začala hvezdáreň v lete tohto roku znovu vítať návštevníkov, a aj preto tam smerovali naše kroky.

Počas návštevy hvezdárne žiaci získali množstvo informácií o Slnku, planétach našej Slnečnej sústavy. Pozreli si prvý ďalekohľad, ktorý zostrojil G. Galilei. Cez otvor v kupole sa ďalekohľadom pozerali na slnkom zaliatu oblohu. A sľúbili si, že v lete budúceho roku navštívia hvezdáreň a zúčastnia sa pozorovania nočnej oblohy.

 AMAVEŤÁCI NA  POTULKÁCH PO LONDÝNE

Stali sme sa účastníkmi zájazdu do hlavného mesta Veľkej Británie - mesta Londýn.

Londýn sme si vybrali, hlavne z dôvodu vyskúšať si svoje znalosti z anglického jazyka v tom naj anglickom meste a tiež navštíviť a vidieť zaujímavosti tohto mesta v predvianočnom  čase. A zážitkov sme si odniesli veľmi veľa.

Prešli si niekoľko londýnskych pamiatok - Big Ben, Trafalgarské námestie, Oxford streat, Tower bridge, sea land, Winter Wonderland a mnoho iných.

Poďakovanie patrí  pani učiteľke Zuzke Kovaľovej, ktorá ich  previedla celým Londýnom a celý zájazd zorganizovala. Ďakujeme! O rok možno Paríž ...

IBOBOR V NAŠEJ ŠKOLE

I v tomto školskom roku sme sa v dňoch 12.-16.11.2018 zapojili do informatickej súťaže iBobor.

Súťaže sa zúčastnilo 77 928 súťažiacich z 979 škôl.

Z našej školy to bolo 77 žiakov z 2.A až 9.B.

19 žiaci sa stali úspešnými riešiteľmi iBobra : 

Liliana Belánová, Hana Bottová, Natália Liptáková, Jozef Reviľák, Jakub Javorčík, Samuel Kuchta, Martin Siman, Adam Palušák, Róbert Biž, Lukáš Berzéty, Kornélia Chlebušová, Helena Slivenská, Timea Velková, Samuel Novysedlák, Roman Pavlikovský, Lukáš Micski, Sára Beňová a Michaela Galovičová.

Blahoželáme

 

EXKURZIA DO OSVIENČIMU

V piatok 16. novembra sme sa už tradične, ako každý rok  zúčastnili exkurzie do Osvienčimu. Dopoludnia sme navštívili koncentračné tábory Auschwitz, Auschwitz - Birkenau, kde sme si počas prehliadky prezreli vyhladzovací tábor z II. svetovej vojny. 

Bol to veľmi silný zážitok pre nás, hlavne, keď sme videli tie hromady vecí patriace zavraždeným ľuďom, ako napr. hrnce, kufre, topánky, zubné protézy atď.  Dozvedeli sme sa o podmienkach, v akých tu ľudia žili a boli to skutočne neľudské podmienky.   Ľudia do koncentračných táborov cestovali mnohokrát celé dni a noci vo vagónoch pôvodne prevážajúcich dobytok bez jedla a bez vody. Do táborov išli s vedomím, že tam idú za lepším životom a prácou, pritom opak bol pravdou. Téma II. svetovej vojny sa preberá na hodinách dejepisu u žiakov 9. ročníka, preto pre nás deviatakov bolo vhodné zúčastniť sa tejto  exkurzie práve v tomto období a prežiť strasti ľudí počas II. svetovej vojny. 

NAVŠTÍVILI SME ARBORÉTUM TESÁRSKE MLYŇANY

V utorok 16. októbra 2018 sme sa vydali do botanickej záhrady zameranej na dreviny, tzv. arboréta v obci Mlyňany pri Nitre.

Založil ho uhorský gróf Štefan Ambrózy – Migazzi v roku 1892, ktorý sa už od svojej mladosti veľmi zaujímal o botaniku. Pred kaštieľom, ktorý sa nachádza v arboréte sme mohli vidieť jeho bustu. Vo vnútri budovy boli vystavené okrem iného zbierky motýľov a iného hmyzu.

Nás ale hlavne zaujímal exteriér a napriek tomu, že náučný chodník mal svoje informačné tabule, veľmi cenný bol odborný výklad našej sprievodkyne, ktorá nám poukazovala tie NAJ stromy a kríky záhrady. Určite sme nevideli všetkých 2300 drevín zo Stredomoria, Ameriky či Ázie, no počas našej prechádzky nás zaujali rôzne rododendrony, magnólie či krásne cezmíny. Chodníky mali svoje názvy ako napr. Ambrózyho cesta, anglická či severoamerická cesta. Na tej americkej sme mohli vidieť obrovskú kalifornskú sekvoju, čiže najväčšiu borovicu na svete.  Takisto tu rastie nevšedná borovica, ktorej kmeň má farbu maskáčov alebo smrek, ktorého ihličie vonia po citróne... Neodolali sme a ochutnali mini-kiwi a do domácej zbierky sme si doniesli obrovské i ozdobné šišky, či semienko ľaliovníka tulipánokvetého do našej školskej záhrady.

Príjemnými oddychovými miestami boli aj rôzne zákutia so skalkami, či jazierka s besiedkami.

Slnečné jesenné počasie umocnilo krásny zážitok z arboréta, ktoré sa oplatilo vidieť.

RAZ VIDIEŤ JE VIAC, AKO STOKRÁT POČUŤ

Pravdivosť týchto slov si overili členovia turistického krúžku. 18.10. využili posledné slnečné dni tejto jesene a vybrali sa do farbami hýriacich Tatier.

Najskôr navštívili skanzen v Pribyline – múzeum oravskej dediny so svojimi drevenými a kamennými objektmi, kostolom a kaštieľom nás prenieslo do minulosti. Odtiaľ sme popod štít Kriváňa zamierili k mini ZOO pri hoteli Hubert. Najväčšou atrakciou bolo kŕmenie zvieratiek, ktoré boli vďačné nielen za chlebík, ale aj za každé pohladenie. A hurrrá do Veľkej Lomnice. Wild park sa stal oázou zážitkového vyučovanie : videli sme – tigre, levy, pumy, opice, korytnačky, prasiatka..., počuli sme – papagáje, opice, šelmy..., dotýkali sme sa – obrovskej žaby, chameleóna, hada, obrých madagaskarských švábov... 

NAŠI „ VYSOKOŠKOLÁCI „ PROGRAMOVALI

V rámci Európskeho týždňa programovania sme sa zúčastnili exkurzie v Technickej univerzite, vo Výskumnom a výučbovom laboratóriu robotiky,

vo Zvolene. Exkurzia sa niesla v duchu workshopu, ktorý pre žiakov pripravila doc. Mgr. Elena Pivarčiová, PhD. Pani docentka oboznámila žiakov s robotickou stavebnicou, z ktorej mali zostrojiť podľa návodu vlastného robota a naučiť sa ho ovládať pomocou aplikácie v mobile. Žiaci pracovali v trojčlenných tímoch. Po oživení robotov prebehla súťaž o najrýchlejšieho robota. Úlohou tímu bolo zostaviť robota tak, aby ovládaním pomocou mobilu prešiel čo najrýchlejšie stanovenú dráhu. V súťaži sa najviac darilo tímu piatakov , ktorí získali sladkú odmenu. Po vyhodnotení súťaže sa nadšenci pre techniku učili zostavených robotov programovať aj na počítači. Žiakom sa práca s robotmi veľmi páčila. Pani doc. Mgr. Elene Pivarčiovej, PhD. patrí veľká vďaka, pretože žiakom odovzdala cenné rady a mala s nimi nesmiernu trpezlivosť. Sme veľmi radi, že sa nám stále viac a viac darí prinášať do vyučovania celý rad zážitkov. Programovanie robotov, aj vďaka daru nášho absolventa Janka Senka, bude pokračovať počas celého tohto školského roka. Programátorov v novembri už čaká prvá veľká skúška – súťaž v programovaní.

 

ZÁBAVNO – VEDECKÝ PARK VIDA BRNO PLNÝ REVÚCKYCH AMAVEŤÁKOV

Najväčším zážitkom pre všetkých, ktorí sa zúčastnili potuliek po Bratislave a Morave, bola asi návšteva super zábavno – vedeckého parku VIDA BRNO,

Oveľa väčšieho, ako je Aurélium v Bratislave, ktoré bolo naším cieľom v minulom roku.  Na ploche skoro 5000 m2 čakalo na nás 170  interaktívnych exponátov. Unikátna stála expozícia je rozdelená do štyroch tematických celkov – Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet. V priľahlom Divadle vedy, ktoré je súčasťou parku, sme si mohli užiť živú interaktívnu chemickú šou a tiež pozrieť unikátny 3D film – Predátori. Počas našej návštevy nás sprevádzali „ vedátori „ , ktorí odpovedali na zvedavé otázky našich žiakov. Ocitli sme sa nie v múzeu plnom zaprášených exponátov, ale v modernom interaktívnom prostredí. 

Hlavným cieľom návštevy vedeckého parku bolo deťom  sprostredkovať zážitky, ktoré v nich prebudia zvedavosť a túžbu dozvedieť sa viac o svete okolo nás. Verím , že sa nám to aj podarilo.

NAVŠTÍVILI MÚZEUM HOLOKAUSTU V SEREDI

 

Členovia klubu AMAVET  mali možnosť počas prehliadky múzea vidieť vystavené  dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Vstúpili aj do jedného z vystavených artefaktov, ktorým  je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. A sami na chvíľu sa ocitli v priestoroch, v ktorých uväznení prežívali posledné dni a hodiny svojho života. Múzeum je aj  pamätníkom  zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Návšteva múzea bola pre našich žiakov silným a emotívnym zážitkom a pripomenutím toho, aký krásny a bezstarostný život žijú.

NA CESTE ZA POZNANÍM

Pri potulkách Bratislavou sme navštívili aj skvelé a na Slovensku jedinečné múzeum – Múzeum dopravy Bratislava. Sídli v starej už nepoužívanej železničnej stanici v centre mesta. Skrýva toho mnoho.

Cestnú dopravu prezentuje zbierka od prvých vozidiel, bicykle, osobné a nákladné vozidlá medzivojnového obdobia až po vozidlá 80. rokov 20. storočia. Sú tu aj jedinečné prototypy slovenských automobiliek. Na koľajisku stoja parné, motorové, elektrické rušne a špeciálne vozidlá slovenských železníc. V múzeu nechýba ani ukážka signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej železničnej techniky. Každého, ktorého zaujíma technika, jej vývoj od dôb minulých po koniec 20. storočia, si tu nájde mnoho zaujímavých exponátov. 

EURÓPSKA VÝSTAVA MODELOV LEGO

Deň detí sme prežili aj v Bratislave, kde sem navštívili prekrásnu najväčšiu európsku výstavu modelov z LEGO. A veru bolo sa na čo pozerať. TITANIC, SAGAN , STAR WARS, ..... a mnoho iného.

NAVŠTÍVILA NÁS ŠERMIARSKA KUMPÁNIA

Zažil sme i netradičnú a veľmi pútavú a zábavnú hodinu dejepisu. Navštívili sme dávnych Slovanov, bojovali sme proti turkom, prežili sme stavovské povstanie, navštívili nás Jánošík a Štúr.

Žiaci videli dobové kostými, historické zbrane aj šermiarske súboje a to všetko počas zábavného divadelného predstavenia, plného humoru ale aj historických faktov. 

NÁVŠTEVA Z GOOGLU

Google. Každý ho pozná, každý ho používa. A kto ho tvoril. Aj náš rodák a náš absolvent. Absolvent Základnej školy J. A. Komenského – Ján Senko. Už pred viac ako 20 – timi rokmi, kedy navštevoval našu školu, úspešne programoval.

Programoval si hry na vtedy známych školských počítačoch PMD, PP 01 , ... . Vyhrával všetky prvé programátorské súťaže pre žiakov ZŠ a darilo sa mu aj v matematike. Darilo sa mu aj na strednej škole. Kde  sa spolu so svojimi spolužiakmi stali najlepšími mladými programátormi na svete.  A možno práve programátorské začiatky v našej škole, úspechy na strednej a vysokej škole mu predurčili budúceho zamestnávateľa – Google. Počas návštevy rodného mesta  - Revúcej, navštívil aj svoju prvú školu, kde sa stretol možno aj so svojimi nasledovníkmi – mladými počítačovými nadšencami. Zaviedol ich do tajov možno jedného z najlepších zamestnávateľov na svete – do tajov Googlu – ako sa tam starajú o svojich zamestnancov, ako vzniklo farebné označenie Googlu, čo sa deje s videami na Youtube a hlavne, ako sa dostať medzi zamestnancov Googlu. Veď každý rok sa tam chce dostať viac ako milión záujemcov. A Jankovi z našej školy a z nášho mesta sa to podarilo.  Aj keď už v dnešných dňoch v Google nepracuje, prajeme mu veľa pracovných úspechov u nového zamestnávateľa – samozrejme počítačového.Iste o jeho ďalších úspechoch budeme ešte počuť.  Ďakujeme mu za návštevu, za veľmi pútavé stretnutie, ktoré iste bude motivujúce pre našich počítačových nadšencov. Aj z malej školy a malého mesta sa dá talentom a usilovnosťou dostať ďaleko. Sme hrdí na našu školu, sme hrdí na našich úspešných absolventov. Ďakujeme

 

OBJAVUJEME ZÁZRAKY – ALEBO OPTIKA V PRAXI

A už sme opäť vycestovali. Čakala nás Banská Bystrica a v nej galéria. A v galérii zázrak menom Camera obscura.

 Už v 5. storočí pred Kr. -čínsky filozof Mo Ti opísal princíp javu, pri ktorom svetlo prechádza malým otvorom do tmavej nádobky a vytvorí obrátený obraz predmetu pred otvorom. A tak sme išli fotiť. Dostali sme malé kovové krabičky, v ktorých bola maličká dierka prelepená čiernou páskou. Vnútri bol fotopapier. Stačilo krabičku položiť, odlepiť pásku, narátať do 20 , zalepiť otvor a...Vo fotokomore sme v tme vybrali z krabičky papier, dali do vývojky a ustaľovača a zázrak bol hotový. Na bielom papieri sa začali objavovať domy, stromy, proste objekty, pred ktoré sme krabičku postavili. Mali sme fotku. Niektorí síce neodhadli úplne čas a tak boli fotky trochu svetlejšie, alebo tmavšie, ale všetky boli úžasné. Veď sme fotili obyčajnou krabičkou, ktorú máme všetci doma, žiadny fotoaparát, žiadny mobil. Kým nám fotky vyschli popozerali sme si bystrické námestie a výstavu historických automobilov.


A tak sme síce nesedeli v laviciach, ale objavili sme zázraky fyziky a krásu histórie.:)

FILMOVALI SME AJ SME STAVALI ROBOTOV

2.3.2018 sme navštívili ďalšie miesta našej republiky. Navštívili sme Banskú Bystricu, Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša a Strednú odbornú školu informačných technológií,

aby sme sa oboznámili s informačnými technológiami. Videli sme „oživenie“ robotov, tvorbu hraného i animovaného filmu, vytvorenie syntetickej hudby i spracovanie videa. Vyskúšali sme si natáčanie správ, manipuláciu s filmárskymi kamerami, fotenie a úpravu fotiek. Zahrali sme sa na pracovníkov Slovenskej pošty.