Reklamné oznámenie
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.

FIRST LEGO LEAGUE V POPRADE

2.12.2019 sme sa zúčastnili regionálneho kola medzinárodnej súťaže FIRST LEGO league v Poprade s témou City Shaper.

Náš tím LeJAK tvorili: Leonard Erik Gombár, Milan Bukóci, Kristián Nemec, Sebastián Budziňák a Patrik Stoklas. Súťažilo sa v štyroch kolách: robot dizajn, tímová práca, prezentácia výskumného projektu a robot game.

V časti Robot Design sme počas 10 minút predstavili nášho súťažného robota, postaveného výlučne z lego kociek. V tímovej práci sme porozprávali o našej príprave na súťaž a súdržnosť tímu sme ukázali  v úlohe postaviť najvyššiu vežu z kariet. V prezentácií výskumného projektu Terasa sme prezentovali naše predstavy o úprave nevyužitého priestoru našej školy. Náš projekt najviac oslovil porotu a získali sme v tejto časti 1. miesto.

V Robot Game mal náš robot na hracom stole, ktorý predstavoval simuláciu mesta, splniť 14 misií za 2,5 minúty. Podarilo sa nám zvládnuť 4 misie za 230 bodov. Po sčítaní bodov za všetky kolá sme sa umiestnili mimo stupňov víťazov.

 Zo súťaže sme odchádzali vyčerpaní a sklamaní z umiestnenia, ale musíme priznať, že súperi boli silní. Veľké poďakovanie patrí rodičom Gombárovcom za pomoc a podporu pri príprave na súťaž, rodičom Nemcovcom za povzbudzovanie počas súťaže.

LEGO POPOLUDNIE 

MINULÝ ROK LONDÝN, TENTO ROK PARÍŽ A ČO NA BUDÚCI  ? 

Spoznávame svet. Minulý rok to bol Londýn, a tento rok členovia klubu Amavet  navštívili prekrásny Paríž. A bolo sa čo pozerať.

NOC V HVEZDÁRNI ROŽŇAVA

Prišli sme, stanovali sme, drevo zbierali sme,opekali sme, súťažili sme, tancovali sme, kino videli sme a hlavne v noci oblohu pozorovali sme ...a skoro vôbec nespali sme.

Exkurzia na hvezdárni  sa nám zapáčila natoľko, že sme sa rozhodli stráviť celú noc v rámci  výletu.

Okrem areálu, ktorý je už pripravený na naše letné aktivity - letné kino a astro tábory  sme navštívili kalváriu, pozreli si film pod hviezdnym nebom, a tiež pozorovali hviezdy na oblohe samozrejme s odborným výkladom.

VÝLET TROCH PODÔB

Na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry.

Na Jána sme využili všetky tri živly, objavili tri pôvaby neďalekej obce a ich výlet mal tri rôzne podoby.

Objav prvý:Pamätná izba Sama Tomášika. Hneď na začiatku slnečného dňa sme sa ocitli na Obecnom úrade a stretli sa aj s pánom starostom. Pamätná izba, ktorú sme navštívili,  je formou stálej expozície fotokópií historických archívnych dokumentov a predmetov, poskytuje poznatky z histórie obce a obraz o živote a diele významného básnika a prozaika Sama Tomášika.

Objav druhý: Rímskokatolícky kostol Zvestovania Panne Márii s oltárom od Majstra Pavla z Levočepostavili v 13. storočí a jeho pôvab nás očaril. Je národnou kultúrnou pamiatkou a tretiaci potvrdili, že predstavuje jednu z najkrajších a najkomplexnejších ukážok gotického umenia.

Objav tretí:za obcou sa začína chalupársky raj. Po nenáročnej turistike sa nám ukázali malé drevené aj murované chyže s peknou faunou a flórou. Čas výletu začal mať úplne inú podobu. Čakala nás grill párty, stolný futbal, plavba lodiek šťastia a objavovanie všetkých dostupných krás prírody.

 Myšlienka Sama Tomášika na záver...

,,Lebo aby národ vedel milovať a vážiť si svoje rodisko, svoju vlasť, aby nemal príčin za svoje sa hanbiť, ani za cudzie pachtiť a len to chváliť a obdivovať, čo nie jemu samému vlastné, ale cudzie..."

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV V BRATISLAVE AJ S NAŠOU ÚČASŤOU

V piatok 7.6. sa naše mladé vedkyne zo 6.B triedy - Saška Hamarová, Petra Jankóšíková a Diana Vaššová zúčastnili v Bratislave Festivalu štyroch živlov.

Festival je prehliadkou vedátorských projektov žiakov základných škôl, ktorí prezentujú svoj projekt pomocou panelovej prezentácie. Princípom je prostredníctvom tvorby projektov podnietiť v žiakoch záujem o bádanie vo všetkých oblastiach života. Naučiť ich, aby otázkou PREČO prebudili v sebe prirodzenú túžbu mladých ľudí po poznávaní a hľadaní odpovedí na otázku AKO. Nosnou témou hravej vedátorskej súťaže sú základné prírodné živly Oheň – Voda – Vzduch – Zem. Naše dievčatá so cťou reprezentovali našu školu. Pochválila ich aj pani ministerka, ktorá sa festivalu zúčastnila. Ďakujeme dievčatám za reprezentáciu školy aj nášho mesta.

NA CESTE OKOLO SVETA

V nedeľu ráno o siedmej sme sa vybral na východ. Vstávalo sa ťažko, ale keď sme toho tooooľko chceli stihnúť...

Začali sme v Múzeu letectva v Košiciach, kde sme nastúpili do vládneho špeciálu a za chvíľu sme už boli v krajine lega – Bricklandii. Po prezretí úžasných výtvorov sme sa samozrejme pohrali a úspešne zapojili do súťaže- o čo iné ako o lego. A letíme ďalej...Preleteli sme hokejom dýchajúce košické námestie a šup ho do krajiny mrazu a doby ľadovej. Mamuty, soby, tigre šabľozubé nás nezdolali a tak sme o pol siedmej večer „ prileteli „ späť do Revúcej. Síce unavení, ale plní zážitkov.

SÚŤAŽ V SKLADANÍ RUBIKOVEJ KOCKY 2019

Vymysleli  sme novú súťaž v skladaní Rubikovej kocky. Ide o mechanický hlavolam, ktorý roku 1974 vynašiel maďarský sochár a architekt Ernő Rubik. Jeho popularita vo svete bola a je nevídaná.

A tak sa 30. apríla stretli v čitárni súťažiaci aj organizátori. Deti z prvého stupňa skladali jednu stranu na čas v dvoch kolách. Starší museli poskladať kocku celú. Mali tri kolá, v ktorých sa meral čas. Najšikovnejšie rúčky a mozgové závity mali bezkonkurenčne bratia Gombárovci, ktorí vyhrali obe kategórie. Víťazi, ako aj všetci zúčastnení získali ocenenie v podobe darčekov.

Víťazom gratulujeme ! Ostatní zúčastnení ešte pocvičia a isto sa o rok stretneme na druhom ročníku  tejto zaujímavej súťaži, kde sa rozvíja myslenie, pamäť, ako aj šikovnosť rúk.

EURÓPSKY TÝŽDEŇ FINANCIÍ

Každoročne sa počas jedného marcového týždňa konajú vo viac ako 30 krajinách aktivity na podporu finančnej gramotnosti v Európe. Je to Európsky týždeň financií .

Tohto roku to bol posledný marcový týždeň od 25. – do 31. marca. Pre členov klubu Amavet  sme  tento týždeň pripravili  „ popoludnie s finančnou gramotnosťou“ s prezentáciami a videom o peniazoch a kvízom. Zapojili sme sa aj do medzinárodného Európskeho kvízu o peniazoch, ktorý organizuje Európska banková federácia. Aj keď sme sa v konkurencii 15tich škôl neumiestnili na prvých miestach, s prehľadom sme zvládli všetky otázky a získali nové informácie z oblastí financií.

VODA PRE VŠETKÝCH

Voda je základnou podmienkou všetkého života. Ale v dnešnej dobe sú vodné zdroje vystavené zvyšujúcim sa požiadavkám na spotrebu vody.

Taktiež si musíme uvedomiť, že vodu si musíme nielen ceniť, ale aj chrániť. Každoročne si túto skutočnosť pripomíname aj my. V tento deň sme sa občerstvili viac ako inokedy obyčajnou vodou ochutenou len citrónom, limetkou a mätou (poďakovanie patrí tetám kuchárkam a aj obsluhujúcim 3 žiakom z 9.B triedy). Žiaci 1. stupňa sa zahrali na rybárov. Pre žiakov 5.B a 4.ročníkov pripravila teta ochranárka výstižnú prednášku na tému „voda“ a zaujímavé pracovné listy (ďakujeme  pani Ing. J.Šmídtovej, pracovníčke Správy NP MP).   

   

KONFERENCIA MLADÝCH VEDÁTOROV

Máme za sebou premiérový ročník Konferencie malých vedátorov. Túto súťažnú prehliadku žiackych vedeckých projektov zorganizoval Amavet klub, ktorý už desať rokov pôsobí v Základnej škole J. A. Komenského.

Prehliadky sa zúčastnili žiaci od prvého po deviaty ročník. Súťažilo 18 projektov, na ktorých sa podieľala tridsiatka detí. Videli sme nezničiteľnú rímsku korytnačku, robota z Lega, optické klamy, lávovú lampu, dinosaury, dozvedeli sme sa, ako sa šíri zvuk v reproduktore, aká je presná predpoveď počasia v jednotlivých predpovediach počasia, čo je glykemický index a mnoho iných zaujímavostí. Vo výbornej atmosfére žiaci vyše dvoch hodín prezentovali svoje závery na panelovej prezentácii, čo je forma uverejnenia výsledkov vlastnej tvorivej vedátorskej práce, uznávaná vedeckou komunitou po celom svete.

Najlepšie projekty budú náš Amavet klub a Základnú školu J. A. Komenského reprezentovať na Festivale štyroch živlov, ktorý sa uskutoční v piatok 7. júna 2019 v Bratislave, vo vedecko-zábavnom centre Aurélium.

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Sme hrdí na našich vedátorov.

NA NÁVŠTEVE KLAMÁRIA

Klamárium ukazuje čo prezrádzajú zrakové klamy o ľudskej mysli. Jej autormi sú psychológovia z Akadémie vied ČR. Všetci,  ktorí sme výstavu navštívili sme sa mohli dozvedieť akým spôsobom funguje ľudská myseľ pri zrakovom poznávaní sveta a ako môže oklamať.

Vstúpili sme  do sveta, kde sa neuveriteľné stáva skutočnosťou, dospelí sa menia na trpaslíkov, guľôčka sa kotúľa na lište do kopca a miznú veci, ktoré ste ešte pred chvíľou na vlastné oči videli. Nechali sme  sa oklamať, aby sme sa dozvedeli viac o ľudskej mysli.
Samotnú výstavu tvorí 30 známych i menej známych zrakových klamov. Väčšina z nich má interaktívnu povahu a tak sme sa  mohli aspoň na chvíľu stať súčasťou jednotlivých klamov.

Veľkým zážitkom bola návšteva Amesovej miestnosti , kde sa ľudia menia na obrov a trpaslíkov, podľa toho v ktorom rohu miestnosti stoja. Výstava je inštalovaná v Kultúrparku v Košiciach – v bývalých mestských kasárňach. 

Naše kroky potom smerovali na náučno – vtipnú výstavu „ Až naprší a uschne „ . Kde sme mali možnosť skúmať jedinečnosť zemskej atmosféry. Videli sme simuláciu, aký vplyv má na svet roztápanie ľadovcov, ocitli sme sa v mračnách búrky , v ľadovom iglú, i vyskúšali sme si ako zneje náš mimozemský hlas.

Bolo to veľmi zaujímavé.

3.MIESTO ROBOHRANIE 2019

Dnes 30.1.2019 sme sa zúčastnili súťaže ROBOHRANIE 2019 na Katedre výrobnej a automatizačnej techniky Fakulty enviromentálnej a výrobnej techniky Technickej univerzity vo Zvolene.

Náš tím LeJAK reprezentovali Leonard Erik Gombár (6.B) a Milan Bukóci (8.B) krásnym 3. miestom. Súťažilo sa v postavení a naprogramovaní čo najzaujímavejšieho robota z budúcnosti. Robot Spikey zaujal štvorčlennú porotu tým, že prejdením po farebných útvaroch vydal rôzne melódie. Absolvovali sme aj nepovinnú časť reklama na sponzorov súťaže, kde náš robot bol unesený autom Volkswagen. So súťaže sme odchádzali s príjemnými pocitmi. Veľká vďaka patrí rodičom Lea Gombára za pomoc pri príprave na súťaž.

MLADÍ PRIATELIA PRÍRODY VO ZVERNICI NANDRAŽ

Učíme sa spoznávať a chrániť prírodu, starať sa o lesnú zver a vtáčiky v zime atď.   

Tentokrát sme sa vybrali do zvernice Nandraž. Zvernica je ohradené miesto v prírode, ktoré je prispôsobené na chov divej zveri. Vo Zvernici Nandraž chovajú muflóniu, diviačiu, jeleniu a danieliu zver. Vo zvernici sa nachádzajú posedy, krmelce, soliská, niekoľko prírodne vytvorených bahnísk, ktoré slúžia aj ako prírodné napájadlá pre zver.

ZÁŽITKOVÉ UČENIE V PLANETÁRIU

Predvianočné prípravy sú v plnom prúde, avšak my sme sa rozhodli, že ešte predtým než odídeme na prázdniny, chceme zažiť niečo výnimočné.

Prečo výnimočné? Práve preto, že 17.12.2018 sme takéto učenie chceli vyskúšať, preto sme spoločne navštívili hvezdáreň v Žiari nad Hronom. Planetárium, ako by ste mohli túto hvezdáreň nazvať, má svoje veľké čaro. Ponúkla nám zážitok, kedy sme mohli skúsiť na vlastnej koži, aké to je ocitnúť sa priamo vo vesmíre. Takúto možnosť má jedna z miestností -  Hviezdna sála, v ktorej ako by zastal čas a my sme sa nachvíľku ocitli rovno na každej jednej planéte našej slnečnej sústavy. Planetárium ponúka nie len zážitkovú formu astronómie, ale slúži aj ako edukatívny nástroj, ktorý nás vtiahol do svojich tajov orientácie na oblohe, ale aj do zákonitostí priebehu zmien dňa a noci. Z exkurzie si odnášame mnohé nové informácie, ale hlavne zážitky a pocity, ktoré ostávajú v nás.

FIRST LEGO LEAGUE V BANSKEJ BYSTRICI

Piatok 7.12.2018 sme sa zúčastnili regionálneho kola medzinárodnej súťaže FIRST LEGO league v Banskej Bystrici s témou INTO ORBITSM.

 

Náš tím LeJAK tvorili : Leonard Erik Gombár, Milan Bukóci, Adam Durjančík a Patrik Stoklas. Súťažilo sa v štyroch kolách: robot dizajn, tímová práca, prezentácia výskumného projektu a robot game. V časti Robot Design sme počas 10 minút predstavili nášho súťažného robota, postaveného výlučne z lego kociek. V tímovej práci sme porozprávali o našej príprave na súťaž a súdržnosť tímu sme ukázali  v úlohe postaviť najvyššiu vežu zo špagiet. V prezentácií výskumného projektu sme prezentovali, čo sme sa o problematike Oddych vo vesmíre dozvedeli. V Robot Game mal náš robot na hracom stole, ktorý predstavoval simuláciu vesmíru, splniť 15 misií za 2,5 minúty. V prvých dvoch kolách sa nášmu robotovi nepodarilo splniť ani jednu misiu. Ale v treťom kole po zmene hracieho stola na miesto B splnil robot všetky naprogramované misie a so 41 bodmi sme sa dostali na 8. miesto. Zo súťaže sme odchádzali vyčerpaní, ale s nadšením pre budúci ročník súťaže FLL. Veľké poďakovanie patrí rodičom Gombárovcom za pomoc a podporu pri príprave na súťaž a tiež vedeniu školy za umožnenie zúčastniť sa tejto súťaže.. 

 

NAŠI TURISTI NAVŠTÍVILI VIANOČNÚ BANSKÚ BYSTRICU

Sobota prvého decembra bola veru mrazivá. Napriek tomu sme sa s turistickým krúžkom vybrali do Banskej Bystrice.

Najskôr  nás pútavé rozprávanie lektora v Múzeu SNP sprevádzalo smutnými dejinami našej vlasti. Pochopili sme , že zlo medzi ľuďmi prináša zlo medzi národmi a to krutú vojnu, v ktorej trpia hlavne nevinní.

O to viac sme si potom užívali predvianočnú atmosféru mesta so svojou krásnou výzdobou, vôňami a predvianočnou pohodou.

NAVŠTÍVILI SME VYNOVENÉ BANÍCKE MÚZEUM

Návšteva Rožňavy začala prehliadkou Baníckeho múzea, kde si žiaci pozreli zbierku nerastov, vyťažených v blízkom okolí, flóru a faunu Gemera v prírodovednej časti múzea.

A v baníckej časti múzea, ktoré po rozsiahlej rekonštrukcii otvorilo svoje brány v máji tohto roku, náradie a oblečenie baníkov v minulosti, pece, v ktorých sa tavila železná ruda, odliatky zo železa, vŕtačky a ochranné prostriedky baníkov. Navštívili štôlňu, ale hlavne mali možnosť navštíviť nové vzdelávacie centrum SENTINEL,  kde  videli jeden z troch parných  na svete a parný nákladný automobil Sentinel.

Obidve exkurzie sa nám  veľmi páčili, pretože sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií z nášho okolia a znovu sa potvrdilo, že za zaujímavosťami vedy, techniky, prírody nemusíme cestovať ďaleko, nájdeme ich aj v našom bývalom okresnom meste v Rožňave.

FYZIKA VO HVEZDÁRNI V ROŽŇAVE

V prekrásny slnečný ale už zimný deň, 28.11.2018 sme sa  vybrali navštíviť zaujímavé miesta v Rožňave.

Návštevu Rožňavy začali vo hvezdárni. Po mnohých rokoch sa tam znovu vrátili, aby prežili fyziku inak, netradične, nie v učebni školy.

Hvezdáreň Rožňava sa nachádza v severnej časti mesta, nad poliklinikou na južnom svahu Kalvárie. V dobe najväčšieho rozkvetu mala hvezdáreň 10 zamestnancov a okolo 10 000 návštevníkov za rok. Po rokoch útlmu, začala hvezdáreň v lete tohto roku znovu vítať návštevníkov, a aj preto tam smerovali naše kroky.

Počas návštevy hvezdárne žiaci získali množstvo informácií o Slnku, planétach našej Slnečnej sústavy. Pozreli si prvý ďalekohľad, ktorý zostrojil G. Galilei. Cez otvor v kupole sa ďalekohľadom pozerali na slnkom zaliatu oblohu. A sľúbili si, že v lete budúceho roku navštívia hvezdáreň a zúčastnia sa pozorovania nočnej oblohy.

 AMAVEŤÁCI NA  POTULKÁCH PO LONDÝNE

Stali sme sa účastníkmi zájazdu do hlavného mesta Veľkej Británie - mesta Londýn.

Londýn sme si vybrali, hlavne z dôvodu vyskúšať si svoje znalosti z anglického jazyka v tom naj anglickom meste a tiež navštíviť a vidieť zaujímavosti tohto mesta v predvianočnom  čase. A zážitkov sme si odniesli veľmi veľa.

Prešli si niekoľko londýnskych pamiatok - Big Ben, Trafalgarské námestie, Oxford streat, Tower bridge, sea land, Winter Wonderland a mnoho iných.

Poďakovanie patrí  pani učiteľke Zuzke Kovaľovej, ktorá ich  previedla celým Londýnom a celý zájazd zorganizovala. Ďakujeme! O rok možno Paríž ...

IBOBOR V NAŠEJ ŠKOLE

I v tomto školskom roku sme sa v dňoch 12.-16.11.2018 zapojili do informatickej súťaže iBobor.

Súťaže sa zúčastnilo 77 928 súťažiacich z 979 škôl.

Z našej školy to bolo 77 žiakov z 2.A až 9.B.

19 žiaci sa stali úspešnými riešiteľmi iBobra : 

Liliana Belánová, Hana Bottová, Natália Liptáková, Jozef Reviľák, Jakub Javorčík, Samuel Kuchta, Martin Siman, Adam Palušák, Róbert Biž, Lukáš Berzéty, Kornélia Chlebušová, Helena Slivenská, Timea Velková, Samuel Novysedlák, Roman Pavlikovský, Lukáš Micski, Sára Beňová a Michaela Galovičová.

Blahoželáme

 

EXKURZIA DO OSVIENČIMU

V piatok 16. novembra sme sa už tradične, ako každý rok  zúčastnili exkurzie do Osvienčimu. Dopoludnia sme navštívili koncentračné tábory Auschwitz, Auschwitz - Birkenau, kde sme si počas prehliadky prezreli vyhladzovací tábor z II. svetovej vojny. 

Bol to veľmi silný zážitok pre nás, hlavne, keď sme videli tie hromady vecí patriace zavraždeným ľuďom, ako napr. hrnce, kufre, topánky, zubné protézy atď.  Dozvedeli sme sa o podmienkach, v akých tu ľudia žili a boli to skutočne neľudské podmienky.   Ľudia do koncentračných táborov cestovali mnohokrát celé dni a noci vo vagónoch pôvodne prevážajúcich dobytok bez jedla a bez vody. Do táborov išli s vedomím, že tam idú za lepším životom a prácou, pritom opak bol pravdou. Téma II. svetovej vojny sa preberá na hodinách dejepisu u žiakov 9. ročníka, preto pre nás deviatakov bolo vhodné zúčastniť sa tejto  exkurzie práve v tomto období a prežiť strasti ľudí počas II. svetovej vojny. 

NAVŠTÍVILI SME ARBORÉTUM TESÁRSKE MLYŇANY

V utorok 16. októbra 2018 sme sa vydali do botanickej záhrady zameranej na dreviny, tzv. arboréta v obci Mlyňany pri Nitre.

Založil ho uhorský gróf Štefan Ambrózy – Migazzi v roku 1892, ktorý sa už od svojej mladosti veľmi zaujímal o botaniku. Pred kaštieľom, ktorý sa nachádza v arboréte sme mohli vidieť jeho bustu. Vo vnútri budovy boli vystavené okrem iného zbierky motýľov a iného hmyzu.

Nás ale hlavne zaujímal exteriér a napriek tomu, že náučný chodník mal svoje informačné tabule, veľmi cenný bol odborný výklad našej sprievodkyne, ktorá nám poukazovala tie NAJ stromy a kríky záhrady. Určite sme nevideli všetkých 2300 drevín zo Stredomoria, Ameriky či Ázie, no počas našej prechádzky nás zaujali rôzne rododendrony, magnólie či krásne cezmíny. Chodníky mali svoje názvy ako napr. Ambrózyho cesta, anglická či severoamerická cesta. Na tej americkej sme mohli vidieť obrovskú kalifornskú sekvoju, čiže najväčšiu borovicu na svete.  Takisto tu rastie nevšedná borovica, ktorej kmeň má farbu maskáčov alebo smrek, ktorého ihličie vonia po citróne... Neodolali sme a ochutnali mini-kiwi a do domácej zbierky sme si doniesli obrovské i ozdobné šišky, či semienko ľaliovníka tulipánokvetého do našej školskej záhrady.

Príjemnými oddychovými miestami boli aj rôzne zákutia so skalkami, či jazierka s besiedkami.

Slnečné jesenné počasie umocnilo krásny zážitok z arboréta, ktoré sa oplatilo vidieť.

RAZ VIDIEŤ JE VIAC, AKO STOKRÁT POČUŤ

Pravdivosť týchto slov si overili členovia turistického krúžku. 18.10. využili posledné slnečné dni tejto jesene a vybrali sa do farbami hýriacich Tatier.

Najskôr navštívili skanzen v Pribyline – múzeum oravskej dediny so svojimi drevenými a kamennými objektmi, kostolom a kaštieľom nás prenieslo do minulosti. Odtiaľ sme popod štít Kriváňa zamierili k mini ZOO pri hoteli Hubert. Najväčšou atrakciou bolo kŕmenie zvieratiek, ktoré boli vďačné nielen za chlebík, ale aj za každé pohladenie. A hurrrá do Veľkej Lomnice. Wild park sa stal oázou zážitkového vyučovanie : videli sme – tigre, levy, pumy, opice, korytnačky, prasiatka..., počuli sme – papagáje, opice, šelmy..., dotýkali sme sa – obrovskej žaby, chameleóna, hada, obrých madagaskarských švábov... 

NAŠI „ VYSOKOŠKOLÁCI „ PROGRAMOVALI

V rámci Európskeho týždňa programovania sme sa zúčastnili exkurzie v Technickej univerzite, vo Výskumnom a výučbovom laboratóriu robotiky,

vo Zvolene. Exkurzia sa niesla v duchu workshopu, ktorý pre žiakov pripravila doc. Mgr. Elena Pivarčiová, PhD. Pani docentka oboznámila žiakov s robotickou stavebnicou, z ktorej mali zostrojiť podľa návodu vlastného robota a naučiť sa ho ovládať pomocou aplikácie v mobile. Žiaci pracovali v trojčlenných tímoch. Po oživení robotov prebehla súťaž o najrýchlejšieho robota. Úlohou tímu bolo zostaviť robota tak, aby ovládaním pomocou mobilu prešiel čo najrýchlejšie stanovenú dráhu. V súťaži sa najviac darilo tímu piatakov , ktorí získali sladkú odmenu. Po vyhodnotení súťaže sa nadšenci pre techniku učili zostavených robotov programovať aj na počítači. Žiakom sa práca s robotmi veľmi páčila. Pani doc. Mgr. Elene Pivarčiovej, PhD. patrí veľká vďaka, pretože žiakom odovzdala cenné rady a mala s nimi nesmiernu trpezlivosť. Sme veľmi radi, že sa nám stále viac a viac darí prinášať do vyučovania celý rad zážitkov. Programovanie robotov, aj vďaka daru nášho absolventa Janka Senka, bude pokračovať počas celého tohto školského roka. Programátorov v novembri už čaká prvá veľká skúška – súťaž v programovaní.

 

ZÁBAVNO – VEDECKÝ PARK VIDA BRNO PLNÝ REVÚCKYCH AMAVEŤÁKOV

Najväčším zážitkom pre všetkých, ktorí sa zúčastnili potuliek po Bratislave a Morave, bola asi návšteva super zábavno – vedeckého parku VIDA BRNO,

Oveľa väčšieho, ako je Aurélium v Bratislave, ktoré bolo naším cieľom v minulom roku.  Na ploche skoro 5000 m2 čakalo na nás 170  interaktívnych exponátov. Unikátna stála expozícia je rozdelená do štyroch tematických celkov – Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet. V priľahlom Divadle vedy, ktoré je súčasťou parku, sme si mohli užiť živú interaktívnu chemickú šou a tiež pozrieť unikátny 3D film – Predátori. Počas našej návštevy nás sprevádzali „ vedátori „ , ktorí odpovedali na zvedavé otázky našich žiakov. Ocitli sme sa nie v múzeu plnom zaprášených exponátov, ale v modernom interaktívnom prostredí. 

Hlavným cieľom návštevy vedeckého parku bolo deťom  sprostredkovať zážitky, ktoré v nich prebudia zvedavosť a túžbu dozvedieť sa viac o svete okolo nás. Verím , že sa nám to aj podarilo.

NAVŠTÍVILI MÚZEUM HOLOKAUSTU V SEREDI

 

Členovia klubu AMAVET  mali možnosť počas prehliadky múzea vidieť vystavené  dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Vstúpili aj do jedného z vystavených artefaktov, ktorým  je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. A sami na chvíľu sa ocitli v priestoroch, v ktorých uväznení prežívali posledné dni a hodiny svojho života. Múzeum je aj  pamätníkom  zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Návšteva múzea bola pre našich žiakov silným a emotívnym zážitkom a pripomenutím toho, aký krásny a bezstarostný život žijú.

NA CESTE ZA POZNANÍM

Pri potulkách Bratislavou sme navštívili aj skvelé a na Slovensku jedinečné múzeum – Múzeum dopravy Bratislava. Sídli v starej už nepoužívanej železničnej stanici v centre mesta. Skrýva toho mnoho.

Cestnú dopravu prezentuje zbierka od prvých vozidiel, bicykle, osobné a nákladné vozidlá medzivojnového obdobia až po vozidlá 80. rokov 20. storočia. Sú tu aj jedinečné prototypy slovenských automobiliek. Na koľajisku stoja parné, motorové, elektrické rušne a špeciálne vozidlá slovenských železníc. V múzeu nechýba ani ukážka signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej železničnej techniky. Každého, ktorého zaujíma technika, jej vývoj od dôb minulých po koniec 20. storočia, si tu nájde mnoho zaujímavých exponátov. 

EURÓPSKA VÝSTAVA MODELOV LEGO

Deň detí sme prežili aj v Bratislave, kde sem navštívili prekrásnu najväčšiu európsku výstavu modelov z LEGO. A veru bolo sa na čo pozerať. TITANIC, SAGAN , STAR WARS, ..... a mnoho iného.

NAVŠTÍVILA NÁS ŠERMIARSKA KUMPÁNIA

Zažil sme i netradičnú a veľmi pútavú a zábavnú hodinu dejepisu. Navštívili sme dávnych Slovanov, bojovali sme proti turkom, prežili sme stavovské povstanie, navštívili nás Jánošík a Štúr.

Žiaci videli dobové kostými, historické zbrane aj šermiarske súboje a to všetko počas zábavného divadelného predstavenia, plného humoru ale aj historických faktov. 

NÁVŠTEVA Z GOOGLU

Google. Každý ho pozná, každý ho používa. A kto ho tvoril. Aj náš rodák a náš absolvent. Absolvent Základnej školy J. A. Komenského – Ján Senko. Už pred viac ako 20 – timi rokmi, kedy navštevoval našu školu, úspešne programoval.

Programoval si hry na vtedy známych školských počítačoch PMD, PP 01 , ... . Vyhrával všetky prvé programátorské súťaže pre žiakov ZŠ a darilo sa mu aj v matematike. Darilo sa mu aj na strednej škole. Kde  sa spolu so svojimi spolužiakmi stali najlepšími mladými programátormi na svete.  A možno práve programátorské začiatky v našej škole, úspechy na strednej a vysokej škole mu predurčili budúceho zamestnávateľa – Google. Počas návštevy rodného mesta  - Revúcej, navštívil aj svoju prvú školu, kde sa stretol možno aj so svojimi nasledovníkmi – mladými počítačovými nadšencami. Zaviedol ich do tajov možno jedného z najlepších zamestnávateľov na svete – do tajov Googlu – ako sa tam starajú o svojich zamestnancov, ako vzniklo farebné označenie Googlu, čo sa deje s videami na Youtube a hlavne, ako sa dostať medzi zamestnancov Googlu. Veď každý rok sa tam chce dostať viac ako milión záujemcov. A Jankovi z našej školy a z nášho mesta sa to podarilo.  Aj keď už v dnešných dňoch v Google nepracuje, prajeme mu veľa pracovných úspechov u nového zamestnávateľa – samozrejme počítačového.Iste o jeho ďalších úspechoch budeme ešte počuť.  Ďakujeme mu za návštevu, za veľmi pútavé stretnutie, ktoré iste bude motivujúce pre našich počítačových nadšencov. Aj z malej školy a malého mesta sa dá talentom a usilovnosťou dostať ďaleko. Sme hrdí na našu školu, sme hrdí na našich úspešných absolventov. Ďakujeme

 

OBJAVUJEME ZÁZRAKY – ALEBO OPTIKA V PRAXI

A už sme opäť vycestovali. Čakala nás Banská Bystrica a v nej galéria. A v galérii zázrak menom Camera obscura.

 Už v 5. storočí pred Kr. -čínsky filozof Mo Ti opísal princíp javu, pri ktorom svetlo prechádza malým otvorom do tmavej nádobky a vytvorí obrátený obraz predmetu pred otvorom. A tak sme išli fotiť. Dostali sme malé kovové krabičky, v ktorých bola maličká dierka prelepená čiernou páskou. Vnútri bol fotopapier. Stačilo krabičku položiť, odlepiť pásku, narátať do 20 , zalepiť otvor a...Vo fotokomore sme v tme vybrali z krabičky papier, dali do vývojky a ustaľovača a zázrak bol hotový. Na bielom papieri sa začali objavovať domy, stromy, proste objekty, pred ktoré sme krabičku postavili. Mali sme fotku. Niektorí síce neodhadli úplne čas a tak boli fotky trochu svetlejšie, alebo tmavšie, ale všetky boli úžasné. Veď sme fotili obyčajnou krabičkou, ktorú máme všetci doma, žiadny fotoaparát, žiadny mobil. Kým nám fotky vyschli popozerali sme si bystrické námestie a výstavu historických automobilov.


A tak sme síce nesedeli v laviciach, ale objavili sme zázraky fyziky a krásu histórie.:)

FILMOVALI SME AJ SME STAVALI ROBOTOV

2.3.2018 sme navštívili ďalšie miesta našej republiky. Navštívili sme Banskú Bystricu, Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša a Strednú odbornú školu informačných technológií,

aby sme sa oboznámili s informačnými technológiami. Videli sme „oživenie“ robotov, tvorbu hraného i animovaného filmu, vytvorenie syntetickej hudby i spracovanie videa. Vyskúšali sme si natáčanie správ, manipuláciu s filmárskymi kamerami, fotenie a úpravu fotiek. Zahrali sme sa na pracovníkov Slovenskej pošty.